Jak leczyć zęby Od Ręki - Dobry stomatolog

Endodoncja Chorzów

Ortodoncja

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji, a jedną z nich jest ortodoncja. Głównym celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego funkcjonowania układu żucia oraz wysokiej estet

Jak leczyć zęby Od Ręki - Dobry stomatolog Endodoncja Chorzów
yki uzębienia. Ortodoncja więc poza przywróceniem właściwego zgryzu ma także na celu poprawę kwestii estetycznych. Leczenie ortodontyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta pod okiem lekarza dentysty specjalizującego się w ortodoncji. Niektóre gabinety stomatologiczne świadczą usługi jedynie z zakresu ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Ciekawostką dotyczącą ortodoncji jako specjalizacji stomatologicznej jest to, że ortodoncja stanowi jedną z dwóch specjalizacji, której ukończenie jest uznawanie w krajach Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, jest nazywany ortodontą. Zadaniami ortodonty jest profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie różnych wad zębowych oraz wszelkich wad zgryzu.


Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Implantologia w gabinecie stomatologicznym

Implantologia jest nauką, która zajmuje się wprowadzaniem implantów do żywego organizmu, badaniem ich budowy oraz interakcji i właściwości. Implantologia jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia za pomocą specjalnych implantów, które zastępują korzeń zęba. Implanty dentystyczne są wykorzystywane w celu odbudowy utraconych zębów, zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i przy braku większej ilości zębów. Zabiegi wykonywane przez dentystów w ramach implantologii, poza przywróceniem właściwego funkcjonowania układu żucia, mają także cele estetyczne. Prężny rozwój dziedziny, jaką jest implantologia stomatologiczna, pozwala na wykonywanie coraz mniej inwazyjnych oraz bezpieczniejszych zabiegów. Implanty używane w stomatologii są wykonane z tytanu, który dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się jako podstawa do odbudowy utraconych zębów. Zabiegi z zakresu implantologii są istotną częścią stomatologii estetycznej.


Pierwsza wizyta u dentysty

Dentysta wielu osobom może kojarzyć się z nieprzyjemnymi zabiegami, więc część osób może odczuwać lęk przez wizytą w gabinecie dentystycznym. Dlatego też istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą wizytę u lekarza dentysty, żeby nie musiało to być niemiłym doświadczeniem. Stomatologia dziecięca, która jest z jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, zajmuje się leczeniem oraz kontrolą uzębienia i jamy ustnej u dzieci. Niektórzy dentyści, w ramach świadczenia usług z zakresu stomatologii dziecięcej, oferują przyprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę adaptacyjną. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma na celu oswojenie dziecka z wnętrzem gabinetu oraz z lekarzem dentystą i poszczególnymi procedurami, takimi jak leżenie na fotelu dentystycznym z szeroko otwartymi ustami. Przede wszystkim zadaniem rodzica przed pierwszą wizytą jest uświadomienie dziecka, że lekarz dentysta jest po to, żeby pomagać i leczyć chore zęby. Dentysta, który oferuje przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie podejście pacjenta do leczenia.


Kwalifikacje lekarza stomatologa

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Podział na specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.