Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dobry stomatolog

Dentysta Ruda Śląska

Kto decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego?


Coraz więcej osób decyduje się na aparat ortodontyczny, nawet starsze osoby. Co dokładnie daje leczenie ortodontyczne? Najważniejszym zadaniem tej dziedziny stomatologii jest leczenie wad zgryzu właśni

Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dobry stomatolog Dentysta Ruda Śląska
e poprzez nałożenie odpowiedniego aparatu korygującego. Jest on wykonany na życzenie klienta i musi być odpowiednio dobrany do wady, dlatego pierwszym krokiem jest sporządzenie odcisku szczęki pacjenta. Może on być założony zarówno na górną jak i dolną szczękę, w zależności od tego, która część zgryzu potrzebuje korekcji. Aparaty ortodontyczne zazwyczaj nosi się kilka lat, bo tyle zazwyczaj trwa proces stopniowej zmiany położenia zębów. Niekoniecznie trzeba mieć wadę zgryzu, żeby nosić aparat, dlatego że pomaga także ułożyć zęby w równej linii, ma więc też na celu poprawę wyglądu.


O myciu zębów

Wiesz dlaczego zęby należy myć dwa razy dziennie w odstępach około dwunastogodzinnych? Nie tylko dlatego, żeby usunąć resztki jedzenia, lub zabić bakterie. Głównym powodem jest to, że za powstawanie dobrych warunków do rozwoju próchnicy, odpowiedzialna jest płytka nazębna. Tworzy się ona w sposób ciągły, i to właśnie dzięki szczotkowaniu zębów możemy ją usunąć. Jednak - po 12 godzinach płytka staje się tak twarda, że nie jest możliwe usuniecie jej za pomocą mycia zębów. Tak, więc - to nieprawda, że ominięcie od czasu do czasu rytuału dbania o higienę jamy ustnej nie spowoduje żadnej szkody!


Naukowe podejście do uprawiania stomatologii

Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Naukowe podejście do jej uprawiania pozwala na opracowanie zasad leczenia zębów i znalezienie najlepszego podejścia do pacjenta. Trzeba pamiętać, że uprawianie stomatologii musi być powiązane z posiadaniem wiedzy na temat medycyny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można skutecznie leczyć zębów ani przyzębia i żuchwy. Tymczasem choroby samych zębów i dziąseł mogą rzutować na zdrowie całego człowieka. Dlatego specjalistyczne podejście do uprawiania stomatologii kładzie nacisk na to, że zdrowe zęby są jedną z podstaw dla zdrowia całego organizmu i jego odporności na różne choroby. Jednocześnie trzeba przyznać, że sam sposób leczenia zębów wpływa na ogólny stan pacjenta.

Ocena poprawności funkcjonowania zębów i całego aparatu szczękowego jest podstawą do tego, aby można było skutecznie leczyć ewentualne choroby. Dlatego dentyści przed przystąpieniem do samego leczenia zębów zawsze zajmują się wykonywaniem badań pozwalających na poznanie poprawności funkcjonowania układu szczękowego. Tylko dzięki temu można wdrożyć odpowiednie metody leczenia i różnego rodzaju produkty lecznicze. Każda diagnostyka poprawności funkcjonowania zębów rozpoczyna się od zwykłego przeglądu i może być uzupełniana wykonywaniem zdjęć RTG czy badaniem szkliwa. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości będzie można umówić termin rozpoczęcia dobrze przygotowanego leczenia, które będzie trwało bardzo krótko, ale okaże się w pełni skuteczne.